Állapotfelmérés

A gyógytornász a fizioterápiás állapotfelmérés során felméri a páciens állapotát, amely alapján véleményt alkot a beteg aktuális állapotáról és funkcionális diagnózist állít fel.

Az állapotfelmérés első lépése az anamnézis felvétel. Ekkor a gyógytornász kérdéseket tesz fel annak érdekében, hogy a panaszt kiváltó okot megtalálja és egy teljes képet kapjon a páciens aktuális állapotáról. Ekkor beszélünk a jelenlegi és a korábbi betegségekről, sérülésekről, műtétekről, a páciens életviteléről, sporttevékenységeiről.

Az anamnézis felvétele után következik a megtekintéses vizsgálat, amikor a testtartást, az ízületek helyzetét, az izomzat állapotát figyeljük meg. A fizikális vizsgálat során mérjük az ízületi mozgásterjedelmet, az izomerő nagyságát, az izmok nyújthatóságát, majd funkcionális teszteket végzünk a pontosabb diagnózis érdekében.

Ezek után felállítjuk a mozgásszervi diagnózist és meghatározzuk a kezelési célokat. A személyre szabott kezelési terv kidolgozása után pedig kezdődhet a közös munka.

A mozgásszervi diagnózis felállítása után meghatározzuk a prognózist és a kezelési célokat. Az ezt követő kezelési terv felállításakor történik a szükséges fizioterápiás eljárások kiválasztása, a beteg állapotának, az orvosi véleménynek és a szakmai protokolloknak megfelelően.

A gyógytornász figyelmet fordít a betegoktatásra, hogy a páciens pontosan tisztában legyen a problémája hátterével, annak kezelési lehetőségeivel és együtt tudjon működni annak megoldásában, ugyanis a gyógytorna sikeressége minden esetben a gyógytornász és a páciens közös munkájának eredménye.

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.